czym jest VPS?

czym jest VPS?

Dla kogo przeznaczony jest serwer VPS?

Na rynku usług hostingowych coraz większą popularnością cieszą się serwery VPS (virtual private server). VPS może być wydzieloną częścią fizycznej maszyny lub też funkcjonować w chmurze. Ceny serwerów VPS zaczynają się od jedynie 20 zł miesięcznie, jednak przy takich stawkach trudno liczyć na stabilność. Abyśmy byli w pełni zadowoleni z usługi, powinniśmy wybrać nieco droższe rozwiązanie, takie za co najmniej 60 zł/miesiąc. Nie każdy jednak w ogóle będzie potrzebował serwera VPS.

Dla kogo przeznaczony jest serwer VPS?

Serwer VPS nie jest raczej czymś niezbędnym w codziennym użytkowaniu Internetu. Takie rozwiązanie będzie nam potrzebne przede wszystkim w sytuacji, gdy potrzebujemy dużej wydajności. Dlatego też z serwerów VPS korzystają często programiści. Serwer VPS doskonale sprawdza się, gdy potrzebujemy dużych mocy obliczeniowych. Na przykład jeśli zamierzamy pisać grę w przeglądarce, moce naszego komputera mogą być dla nas dużym ograniczeniem. W takiej sytuacji najlepszym wyjściem będzie skorzystanie z serwera VPS. Osobą, która bardzo często musi korzystać z serwera VPS jest administrator serwera Linux. Aby korzystać z specyficznych ustawień Linuksa, administrator Linux bardzo często musi korzystać ze wsparcia VPS.

Jaki serwer wybrać?

Pamiętajmy o tym, by przy korzystaniu z serwera VPS nie kierować się jedynie ceną. Najtańsze serwery bardzo często są niestabilne. Sprawdźmy dokładnie parametry serwera, aby wybrać odpowiadający naszym potrzebom. Te będą oczywiście różne, w zależności od tego, do czego zamierzamy go wykorzystywać.